Home   English   Svenska   Deutsch   Türkçe   Seyfo Center   Seyfo 1915   Newsletter   Contact   Gallery   Resources   Search   RSS SEYFOCenter RSS 2.0
 

NEWS

 

EXTERNAL LINKS

 

SUPPORT SEYFOCENTER

 
Published: 2014-07-26

What is happening in Iraq is a crime against humanity.
Musul şimdi yitip, giden evlatlarına ağlıyor!

Orta Doğu yanıyor, yanıyor ve düşüyor. Yakanlar ve yananlar… Tıpkı ezenler ve ezilenler gibi. Yananlar hep aynı. Yüzyıl evvel yazılmış bir senaryo 1990'lı yıllardan bu yana Orta Doğu'da gösterimde. Emperyallerin rant savaşı uğruna it izinin, at izine karıştığı kanlı coğrafyada, İslam ve Arap olmayan her halka, her inanca kan kusturuyorlar. Zengin petrol yataklarına sahip bu yaralı coğrafyada şimdi kadim halklar ve inançlar son nefeslerini vermek üzere yok ediliyor. Son dönemlerde sosyal medyaya düşen dehşet fotoğraflarında görünen o ki Orta doğu adeta ölüm makinesine dönüşmüş. Öğütmediği halk yok gibi.
Kan gölüne dönen Orta Doğu tam bir cadı kazanı!

Din adına, Allah adına İslam devleti kurmak isteyen İŞİD ve varsılları El Kaide- El Nusra- Öso terör örgütleri, Orta doğuyu 3,5 yıldır kan gölüne çevirdiler. Günlerdir sosyal medyada kan ve dehşet fotoğrafları, clipleri sergilenmekte. Savaş görüntülerini kanıksadık mı ne? Tepkisiz bir toplum olduk, çıktık. Komşumuza ateş düşünce bizim ciğerimiz yanmıyorsa o zaman insanlığımızı ve vicdanlarımızı sorgulamak gerek. Sınır komşularımızın yangına dönüşmüş hayatları; acıtmalı, kanırtmalı bir kez olsun yüreklerimizi.


Published: 2014-07-10

We will continue your memory
Patriarch of the Syriac Orthodox Church of Antioch

Sunday, July 6, 2014 - Los Angeles, California- A delegation of Assyrian organizations and churches meet with His Holiness Moran Mor Ignatius Aphrem II, Patriarch of the Syriac Orthodox Church of Antioch.
Bu ülkede ve Orta Doğuda Hristiyanlara ölüm emrini verenler

Suriye'de son 3 yıldır, Irak'ta ise son 1 aydır İslami terör örgütlerinin başlattığı saldırıların bir yansıması da Türkiye'de de geçtiğimiz günlerde hemen kendini gösterdi. Batı cephesinde bu saldırılardan nasibini ilk alan il İstanbul'dur. Yaklaşık Yüz bin Hıristiyan’ın yaşadığı megapol kent İstanbul, aynı zamanda en fazla Hıristiyan nüfusa da sahip. Doğu cephesinde ise Turabdin ( Süryani mitolojisine göre Mardin ve civarına verilen ad) bölgesi, yıllardır zaten Süryani Kiliseleri olarak hep saldırılara maruz kalmıştır.
Ninova düşerken gözlerimizin önünden

Yine Orta doğu yine Kan, yine gözyaşı... 9 Haziran 2014'den bu güne dek Ortadoğu’yu Kan gölüne çeviren, Radikal İslami terör örgütleri Suriye'de, Musul'da, Humus'ta, Ninova'da, Bağdat'da kan dökmeye devam ediyor. Pazartesi'nden, Cuma’ya Kadar Dört günde kaderi değişen Irak’ın mazlum ve kadim halkları gözlerimizin önünde acımasızca bir bir katlediliyor ve mabetleri bombalanıyor… Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, dünyanın gözü önünde Musul’u ve iki kenti ele geçiriyor ama insanlık büyük bir sessizlik ve gaflet içersinde. Irak’ta değişen dengeler yüzünden dört gün içersinde üç devlet kuruluyor... Irak'ta neler oluyor?
Barışın ve hoşgörünün temsilcisi Süryani Patrik Afrem Kerim

Süryani halkı için çok önemli olan, yeni patrikleri Mor İğnatius II Afrem Kerim’in kutsama (Resamet ) törenine bizzat katılarak bu tarihe tanıklık ve bir dipnot düşmek için yollara düştüm. Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle önce Beyrut’a, oradan da Suriye Devlet başkanı Esat Sedat’ın sıkı güvenlik önlemleri ve koruması altında, dünyanın dört bir yanından gelen Süryani dostlarla Şam’a yolculuğa çıktım. Uzun yolculuklar hep ayrılıkları getirir aklıma... Ekonomik, Siyasi, Psikolojik, Sosyolojik, askerlik, nedeniyle memleketinden ayrı yaşamak zorunda kalan insanlar… Kadim bir coğrafyanın, kadim halklarının 1915 soykırımı ( Seyfo ) nedeniyle, nar taneleri gibi dünyanın dört bir yanına dağılması ve anayurtlarından (Turabdin) ayrı kalması o kadar acı ki... Onlar memleketine, vatan toprağına hasret biz onlardaki insan kokusuna hasret. Kadim halkların dillerini bilmemekten ötürü Beyrut ve Suriye gezisinde büyük sevinçler yaşadığım kadar ilk kez bu kadar büyük üzünçlerde yaşadım.
Bu ülke ölülerini bile gömemeyenlerin ülkesidir

Karanlık ve kirli tarihimize 13 Mayıs 2014’de bir yenisi daha eklendi. Manisa’nın Soma ilçesindeki özel işletmeye ait linyit kömürü üreten maden ocağı yüzlerce insana, işverenin ve gizli ortaklarının kar hırsı ve ihmali yüzünden mezar oldu. Tarihe Soma katliamı olarak not düşülecek bu katliamda ölenler yine gariban ve mazlum emekçilerdir.


 

“Rüzgar Ateş Gibi Yakıyordu”

“Rüzgar Ateş Gibi Yakıyordu” Metin Aktaş’ın romanı. Roman, İslam’da, Dört Halife döneminde ve Emevi hükümdarlığı döneminde geçen bazı olayları, ilişkileri dile getiriyor. (Metin Aktaş, Rüzgar Ateş Gibi Yakıyordu, Fam Yayınları, İstanbul Mart 2014) Olaylar, bir kölenin, hadımlaştırılmış bir kölenin ağzından anlatılıyor. Olaylar, ilişkiler, köle Arad’ın, hadımlaştırılmış Arad’in başından geçenler olarak dile getiriliyor.
 

Newly Elected Assyrian Patriarch Wants to Commemorate Genocide Centennial

Damascus (AINA) -- The synod of the Assyrian Orthodox Church made a surprising decision on May 30th to form a committee to prepare for the commemoration of the centennial of the 1915 Turkish genocide of Assyrians. The decision came as the newly elected Patriarch Ignatius Aphrem II held his first meeting with the bishops of the church in Damascus.
 

The Road from Diyarbakir: A Call to Deepen Kurdish Commitment to Genocide Justice

BERLIN, Germany (A.W.)—On May 10, a conference on “The 1915 Genocide: Collective Responsibility and Roles; Kurdish, Armenian, Assyrian Relations” was held in Berlin. It brought together two generations of Kurdish intellectuals to discuss inter-communal relations before and after the genocide and the responsibilities of Kurds in the process and conciliation and making amends. Armenian Weekly Editor Khatchig Mouradian delivered the following speech, in Turkish, calling on Kurdish opinion-makers and politicians to expand and deepen their role in bringing justice to the victims of the Armenian Genocide.
 

Seyfo Center'in 1915 Soykırımı konferansına mesajı

Gelawej/ 10 Mayıs 2014 günü Berlin'de yapılan "1915 soykırımı, Toplumsal Sorumluluklar ve Roller; Kürt, Armeni, Asurü-Süryani İlişkileri" konferansına Merkezi Stocholm'de bulunan Seyfo Center adına Fehmli Barkarmo bir mesaj gönderdi. Barkarmo, mesajında "Soykırımla yüzleşme, Türk Devleti’nin sorumuluğu olduğu kadar Kürt Hareketinin de önde gelen sorumluluklarından biridir." görüşünü dile getirdi.
 

Seyfo'nun laneti

Midyat-Arnas (Bağlarbaşı) köyü, köyümüz Hêştrek'ten (Ortaca) 8 kilometre mesafededir. 1915 Temmuz başında Arnas'a komşu olan Selhê (Barıştepe) köyündeki Süryaniler, asker ve Kürt köylüler tarafından evlerinde katledilir. Arnas'ta Kürtlerle beraber yaşayan 70 Süryani aile Selhê'nin akıbetini öğrenip Midyat yönünden gelen silah seslerini işittiklerinde taşıyabildikleri ne varsa alıp köyden kaçmaya çalışır. Kaçamayıp köyde kalan Süryaniler Kürt köylülerce katledilir.
 

Berlin'de 1915 Soykırımı ve Kürt, Ermeni, Asuri-Süryani İlişkileri Konfensı yapıldı

10 Mayıs 2014 Cumartesi günü Berlin Kültürler Atölyesi konferans salonunda 1915 so...ykırımının, Kürdistan toplumunun aydın ve politikacıları tarafından nasıl görüldüğü, yaşanan Soykırımdaki sorumluluklar ve birlikte yaşanan ilişkiler tartışıldı. Berlin KOMKAR , IKMG (Le Monde Diplomatique Kurdî yayın firması) , Dr. Bilgin Ayata , Recep ve Nuran Maraşlı tarafından organize edilen Konferansa konuşmacı olarak Abut Can, Dr.Bilgin Ayata, Hovsep Hayreni, Erdem Özgül, Recep Maraşlı, Ali Haydar Koç, Nilay Özok-Gündoğan, Rûken Şengül ve Yavuz Aykan katıldılar. Konferansa Armenian Weekly Dergisinin editörü ve ABD Clark Üniversitesinden Khatchig Mouradian ile Merkezi İsveç Stocholm'de bulunan Seyfo Center adına Fehmi Barkarmo ve Le Monde Diplomatique Kurdî birer mesaj gönderdiler.
 

Recognising Genocide

Unlike the Armenians and the Assyrians, who did not have a state at the time the Christian Genocide in Anatolia was committed, the Greeks not only had such a state but also landed an army in Asia Minor in order to police the zone of Smyrna, given to them for administration by the Allies after the First World War.
 

Abraham Staifo: Turkiet måste erkänna folkmord

Hundraårsminnet av brotten mot de kristna minoriteterna i det ottomanska riket kommer inte att gå obemärkt förbi. Det har nu gått 99 år sedan startskottet för ett av de värsta folkbrotten i modern tid. Folkmordet på de kristna minoriteterna, armenier, assyrier och pontiska greker i det ottomanska riket, det som idag är Turkiet. Utrensningarna började med arresteringar och senare avrättningar av intellektuella armenier den 24 april 1915. Därför har den dagen blivit en symbol för alla de som fortfarande kämpar för upprättelse, för de runt 1,5 miljoner människor som föll offer.
 

1915'i Soykırım Olarak İlk Önce Osmanlı Devleti Tanıdı/Dr.Arsen Avegyan

Tarih doktoru olan Arsen Avegyan,bir süredir Başbakanlık Arşivi'nde çalışıyor.Avegyan,Mustafa Kemal'in suçladığı İttihatçılar'a Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip çıkmasındaki mantığı anlayamadığını söylüyor.İki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için Avegyan'ın önerisi,sınırın açılması ve diplomatik ilişki kurulması.
 

Erivan’da Süryani Soykırım anıtına ziyaret

Ermeni Soykırımı’nın 99. yıldönümü törenlerine katılmak için ABDEM (Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi) tarafından, Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu Eşbaşkanı Şafak Arabacı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Ali Ekber Pektaş, YEKKOM Eşbaşkanı Yüksel Koç, ABDEM Eşbaşkanı Rojda Yıldırım, ve Nor Zartork adına Alexis Kalk ve Sayat Tekir’in katılımıyla oluşturulan heyet, Erivan’daki temaslarını sürdürdü.
 

Dedeler, torunlar, ‘Bizim Ermeniler’ ve lobiler

Özge İspir, Ermeni Soykırımı’yla ilgili ‘inkâr habitusu’nu ailesinin hikâyesini hatırlatarak kırıyor: ‘Sakladık-kurtardık masalı, Ermeni Soykırımı’nın suç olduğunu anlayan ve nasıl bir vahşet olduğunu idrak eden sonraki jenerasyonun masalıydı’
 

She Survived the Turkish Genocide, But Lost Her Assyrian Identity

(AINA) -- In 1974, at the height of the Kurdish insurrection in north Iraq, a woman knocked on the door of a house in the Assyrian quarter of Kirkuk. The owner of the house, Michael, opened the door and saw an elderly Kurdish woman.
 

Sabri Atman on Persian Radio about Seyfo

فایل را از این جا دانلود کنید سلام، شادیار عمرانی هستم. من هم بهرنگ زندی هستم و متاسفانه … متاسفانه با انبوهی از خبرهای دردناک این هفته… بگو فاجعه‌بار… سی و پنج سال هر روزش یک فاجعه انسانی رخ داده… سی و پنج سال؟ یک قرن فاجعه. بی فوت وقت میریم سراغ خبرهای هفته‌ای که گذشت: روحانی خواستار کمک نیروی انتظامی برای اجرای اقتصاد مقاومتی شد. گابریل گارسیا مارکز، روزنامه‌نگار و نویسنده سوسیالیست کلمبیایی، و خالق شاهکار «صد سال تنهایی»، پس
 

Soykırım araştırmacılarından AİHM'ye sert eleştiri

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Doğu Perinçek’in İsviçre’ye karşı açtığı davanın kararını okuduktan sonra, biz, soykırım üzerinde çalışan endişeli araştırmacılar, kararda bahsedilen bazı tarihsel ve kavramsal hatalara bir karşılık verme zorunluluğu duyuyoruz. Bu hataların ciddi bir biçimde ahlaki ve sosyal önemi olduğuna inanıyoruz.
 

Politikerna: Vi måste gå vidare

HALLUNDA/NORSBORG Ingen sida var riktigt nöjd efter Botkyrkas beslut att säga ja till ett folkmordsmonument. De turkisk-nationalistiska protesterna utanför fullmäktigesalen visar att konflikten inte är över. Samtidigt anklagas kommunen för feghet av assyrier. Hur ska vi kunna gå vidare och leva tillsammans, utan att historiska konflikter och illdåd ställer sig i vägen? Den frågan stod i centrum när Botkyrkas kommunfullmäktige förra torsdagen skulle besluta om det omstridda Seyfomonumentet – som assyriska föreningar vill resa till minne av massmorden på kristna minoriteter i Turkiet för 100 år sedan. Tre polispiketer var på plats för att hålla isär demonstranterna, som skrek slagord och svängde med stora flaggor utanför möteslokalen i Hallunda folkets hus. Med bilder på nationalsymbolen Kemal Atatürk och paroller som ”Bevisa folkmordet!” och ”Folkmord är en imperialistisk lögn” visade ett hundratal demonstranter sin kompromisslösa inställning.
 

İsveç'te 'Süryani Soykırımı' anıtına onay

İsveç'te, daha önce 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan Botkyrka Belediye Meclisi, 'Süryani Soykırımı'na yönelik anıt önerisine de 'evet' dedi. Stockholm’un en büyük ilçelerinden Botkyrka’da Belediye Meclisi; "Uluslararası Asuri Soykırım Araştırma" merkezinin İsveç'teki temsilcilerinin, İsveç'te bulunan Süryani sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte anıtın yerinin belediye tarafından tahsis edilip inşa edilmesi için yapmış oldukları başvuru doğrultusunda Perşembe akşamı toplandı.
 

Stockholm’e soykırım anıtı dikilecek

Stockholm’un en büyük ilçeleri arasında yer alan Botykrka Belediyesi 1915 yılında katledilen 1,5 milyon Ermeni, Süryani-Asuri-Keldani için ilçede bir soykırım anıtı yapılması önerisini 5 hayır oyuna karşı 54 oyla kabul etti. Bir kişinin çekimser kaldığı oylamada, Belediye Meclisi’nde yer alan 9 partiden 8’i önerinin kabul edilmesi, ırkçı ve yabancı düşmanı parti “İsveç Demokratları” ile “Çevre Partisi Yeşiller” mensubu iki Türk kökenli politikacı soykırım anıtı dikilmesine karşı oy kullandı.
 

Halvseger för assyrier i Botkyrka

Under gårdagens fullmäktigemöte i Botkyrka kommun blev beslutet inte riktigt vad assyrierna önskade, men många av de som deltog i manifestationen uttryckte ändå glädje över steget som togs. Cirka 300 assyrier deltog i en manifestation utanför Folkets hus i Hallunda igår inför behandlingen av medborgarförslaget om att uppföra ett minnesmonument för offren av Seyfo. En grupp turkiska motdemonstrater samlades en bit bort för att protestera mot förslaget.
 

Kürtlerin özgürlüğü, Ermeniler ve Süryaniler için adaletin garantisi değildir

Tarihçi Taner Akçam ile KCK Eşbaşkanı Bese Hozat’ın “Milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri” sözüyle başlayan tartışma çerçevesinde Kürt siyaseti ve Ermeni meselesi hakkında konuştuk. Akçam, siyasi geçmişi itibariyle Abdullah Öcalan’ı ve PKK’yı yakından tanıyan gözlemcilerden biri olarak 1970’lerden günümüze Kürt siyasetinde yaşanan değişime de dikkat çekti.
 

Planerna på monument i Botkyrka och Södertälje över folkmordet 1915 på kristina i Turkiet väcker ont blod på den turkiska ambassaden. Kurdo Baksi och Murat Kuseyri kräver ett stopp för den pågående kampanjen mot monumentet.

För snart hundra år sedan, miste 1,5 miljon armenier och assyrier/ syrianer i Turkiet sina liv i ett av de mest omfattande folkmorden i mänsklighetens historia. Fortfarande är det tabubelagt att tala om detta folkmord i Turkiet. Där utpekas än idag assyrier/syrianer och armenier i historielektionerna och i läroböcker som förrädare och kollaboratörer. Modiga röster som tar upp folkmordet på kristna i Turkiet 1915 straffas med fängelse och dagsböter.
 

BEDİRHAN AŞİRETİNİN YAPTIĞI KATLİAMLAR...

Sunni kurt beylerinin genelde türk-osmanlı devletiyle isbirligi yapip baska dini azınlıkların katliamlarına katildiklari ve bunu araliksiz yuzyillar boyu yaptiklari tarihi bir realitedir, resmi kurt tarihi en azindan resmi turk tarihi kadar bu hususta inkarcidir ve turk resmi tarihinin kopyasi ve tekraridir. resmi kurt tarihinin temel kitabi olan Serefname aslinda sunni kurtlerin osmanli devletinin yedeginde “kizilbaslara” yani Dersimlilere saldirilmasindan baska bir sey degildir. Kocgirili Arastirmaci Evin Cicek meseleye bir baske yonden bakmakta ve kurt tarihcilerin her acidan Kurtlerin “babasi”olarak gordukleri Bedirxan Beylerinin Yezidi ve hiristiyanlarin ustunde gelistirdigi katliami goz onune sermekte www.dersim.biz
 

Bülent Arınç açıkladı: Soykırımı inkara devam!

Gelawej / TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bir Soru Önergesini yanıtlamak üzere TBMM'ye gönderdiği cevapta Ermeni soykırımını inkara politikasına devam edileceği bilgisini verdiği ortaya çıktı. MHP Manisa Milletvekili Erkan Aykaç tarafından 14 Ocak 2013 tarihinde Arınç'ın cevaplaması isteğiyle "Ermeni soykırımı iddialarına karşı yapılan çalışmalara ilişkin son durum" hakkında yöneltilen yazılı soru önergesini 14 Şubat'ta cevaplayan Arınç; "Asılsız Ermeni Soykırımı İddialarına" karşı Türk Tarih kurumununun yaptığı bilimsel çalışmalar, yayınladığı eserler hakkında bir döküm sunarken; "Türk Tarih Kurumu 2013 -2017 Stratejik planı doğrultusunda Asılsız Ermeni Soykırımı iddialarıyla ilgili çalışmalarına devam etmektedir." son sözüyle cevabını bitiriyor.
 

  Info möte

Seyfo

Litteratur om Seyfo


  Copyright © Seyfo Center