Home   English   Svenska   Deutsch   Türkçe   Seyfo Center   Seyfo 1915   Newsletter   Contact   Gallery   Resources   Search   RSS SEYFOCenter RSS 2.0
 

NEWS

 

EXTERNAL LINKS

 

SUPPORT SEYFOCENTER

 


Erdoğan’ın manevrası inkarın devamı

İsveç Ermeni Federasyonu, Seyfo Center ve ABD’de konu ile ilgili araştırmalar yapan uzmanlar Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 Ermeni, Asuri soykırımının 99. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamayı, soykırımının 100. yıldönümü dolayısıyla yapılacak çalışmaları engellemeye yönelik bir manavra olduğu değerlendirmesini yaptılar. Gerçek ve kalıcı bir uzlaşmanın yolunun hiç bir kaçamağa başvurmadan soykırımının kabulü ve özür dilenmesinden geçtiğini belirttiler.
Seyfo/Soykırımı 99.Yılında Kınıyoruz!

MDDP’nin 3. kuruluş yıl dönümü olan 24. Nisan vesilesiyle Seyfo/Soykırıma ve Türkiye tarihinde işlenen bütün katliamlara ilişkin yaptığı açıklama!
Elem yaşayan bir halk Süryaniler

Süryaniler anayurtları Turabdin ( Süryani mitolojisine göre Mardin ve civarı olan bölgenin adıdır ) olan topraklarda, yüzyıllardır hep keder, hep elemi yaşayan bir halktır. Anadolu denilen coğrafyanın en kadim halkı olmasına rağmen bu gün hala yeterince tanınmamaktadırlar.
Mardin’de yaşayan halklar diline küsen adamı, Bahey’i yitirdi!!!

30 Mart 2014 Türkiye'nin kaderinin belirleneceği gün, Mardin'de 67 yıldır anne özlemiyle yaşayan, belgesellere konu olan ve diline küsen BAHEY'i kaybetmenin acısını yaşıyor şimdi Süryaniler.
İsveç milletvekilleri HDP; Türkiye halkları için bir umut

7 Mart 2014 günü İsveç'ten Sosyal demokrat milletvekilleri, Yılmaz Kerimo, Carina Hagg, Desira Lijevall, Tommy Waidellich İzmir'e birlikte geldiler. İzmir'de Mövenpick otel'de akşamüstü saat 5'den gece 12'ye kadar yaptığımız muhabbete dönen söyleşide; Türkiye’de insan hak ve ihlalleri, düşünce özgürlüğü, Cezaevleri sorunları, Hasta tutsaklar, küçük yaşta evlendirilen kız çocukları, Aile imamlığı yasası ve son dönemlerde İzmir'den başlayan ırkçı saldırılar, Kadın ve Azınlık adaylar üzerine yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Beslutet om Seyfomonument överklagas

Beslutet som Botkyrka kommun tog den 30 januari om att ”besvara” medborgarförslaget från Fehmi Barkarmo om att kommunen ska uppföra ett Seyfo monument har han nu överklagat till förvaltningsrätten. Nedan följer besvärsinlagan som advokaten Maravgi Staifo har skrivit i egenskap av ombud för Fehmi Barkarmo:
Mor Gabriel’de yarım kalan tebessüm

Kamuoyundan hemen hepimizin bildiği üzere Mor Gabriel manastırı yaklaşık 7 yıldır topraklarının gasp-işgal davasıyla ilgili hukuk mücadelesi veriyordu. Mahkeme süreçlerinden neredeyse asli görevleri olan dini görevlerini bile yapamaz hale geldiler. Bu süreçte Mor Gabriel manastırını yalnız bırakmayan destek veren demokratik kurum, kuruluş, partiler, insan hakları örgütleri, aydınlar ve şahıslar bu davanın hep takipçisi oldular. Manastır ise 4 ayrı davayla boğuşuyordu. Kısaca bu davalar 1. Hazine davası. 2. Orman davası. 3. İdari sınırlar davası. 4. Ceza davasıdır.Photo: Midyat

Mardin Midyat’ta yaşanan trajik bir aşk öyküsü

Mardin / Midyad’ta daha dün yaşanan trajik bir aşk öyküsüdür anlatacağım. Kız 17 sini henüz doldurmuş, damat Kadir Deniz 20 yaşında Urfa’da askerlik yapan bir delikanlı. Kız Süryani (Hıristiyan) kökenli, damat Kürt Müslüman olunca aşk genelde İslam’la sonuçlanır bu ülkede. Aksi takdirde silahlar konuşur aşka kan damlar.
Ahmet Türk: Dedelerimizin eli kanlı özür dileriz

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, 1915'te Ermeniler, Süryaniler ve Ezidilere uygulanan politikalara Kürtlerin de dahil olduğunu söyleyerek, "Burada Kürtlerin de payı var. Dedelerimiz, bu halklara zulmetti. Torunları olarak özür diliyoruz. Bu özrü kabul etmek önemlidir" dedi
2014 yerel seçimleri: Ermeni, Süryani, Ezidi ve Rum adaylarla taçlanacak

2015'in üzerinden 99 yıl geçti. Tam bir asır sonra soykırım yaşayan halklar, Kürt illerinde BDP ile Batı illerinde HDP ile seçime giriyorlar. Bir zamanlar çok renkli olan Anadolu’ ya, bu seçimlerde yeniden her renkten tohumlar az da olsa ekilebildi. Şimdi mutluluğun resmini çizebilir belki Abidin Dino. Süryani, Ermeni, Ezidi- Rum adaylar için bu sayı yetmez ama evet diyorum.


 

She Survived the Turkish Genocide, But Lost Her Assyrian Identity

(AINA) -- In 1974, at the height of the Kurdish insurrection in north Iraq, a woman knocked on the door of a house in the Assyrian quarter of Kirkuk. The owner of the house, Michael, opened the door and saw an elderly Kurdish woman.
 

Sabri Atman on Persian Radio about Seyfo

فایل را از این جا دانلود کنید سلام، شادیار عمرانی هستم. من هم بهرنگ زندی هستم و متاسفانه … متاسفانه با انبوهی از خبرهای دردناک این هفته… بگو فاجعه‌بار… سی و پنج سال هر روزش یک فاجعه انسانی رخ داده… سی و پنج سال؟ یک قرن فاجعه. بی فوت وقت میریم سراغ خبرهای هفته‌ای که گذشت: روحانی خواستار کمک نیروی انتظامی برای اجرای اقتصاد مقاومتی شد. گابریل گارسیا مارکز، روزنامه‌نگار و نویسنده سوسیالیست کلمبیایی، و خالق شاهکار «صد سال تنهایی»، پس
 

Soykırım araştırmacılarından AİHM'ye sert eleştiri

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Doğu Perinçek’in İsviçre’ye karşı açtığı davanın kararını okuduktan sonra, biz, soykırım üzerinde çalışan endişeli araştırmacılar, kararda bahsedilen bazı tarihsel ve kavramsal hatalara bir karşılık verme zorunluluğu duyuyoruz. Bu hataların ciddi bir biçimde ahlaki ve sosyal önemi olduğuna inanıyoruz.
 

Politikerna: Vi måste gå vidare

HALLUNDA/NORSBORG Ingen sida var riktigt nöjd efter Botkyrkas beslut att säga ja till ett folkmordsmonument. De turkisk-nationalistiska protesterna utanför fullmäktigesalen visar att konflikten inte är över. Samtidigt anklagas kommunen för feghet av assyrier. Hur ska vi kunna gå vidare och leva tillsammans, utan att historiska konflikter och illdåd ställer sig i vägen? Den frågan stod i centrum när Botkyrkas kommunfullmäktige förra torsdagen skulle besluta om det omstridda Seyfomonumentet – som assyriska föreningar vill resa till minne av massmorden på kristna minoriteter i Turkiet för 100 år sedan. Tre polispiketer var på plats för att hålla isär demonstranterna, som skrek slagord och svängde med stora flaggor utanför möteslokalen i Hallunda folkets hus. Med bilder på nationalsymbolen Kemal Atatürk och paroller som ”Bevisa folkmordet!” och ”Folkmord är en imperialistisk lögn” visade ett hundratal demonstranter sin kompromisslösa inställning.
 

İsveç'te 'Süryani Soykırımı' anıtına onay

İsveç'te, daha önce 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan Botkyrka Belediye Meclisi, 'Süryani Soykırımı'na yönelik anıt önerisine de 'evet' dedi. Stockholm’un en büyük ilçelerinden Botkyrka’da Belediye Meclisi; "Uluslararası Asuri Soykırım Araştırma" merkezinin İsveç'teki temsilcilerinin, İsveç'te bulunan Süryani sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte anıtın yerinin belediye tarafından tahsis edilip inşa edilmesi için yapmış oldukları başvuru doğrultusunda Perşembe akşamı toplandı.
 

Stockholm’e soykırım anıtı dikilecek

Stockholm’un en büyük ilçeleri arasında yer alan Botykrka Belediyesi 1915 yılında katledilen 1,5 milyon Ermeni, Süryani-Asuri-Keldani için ilçede bir soykırım anıtı yapılması önerisini 5 hayır oyuna karşı 54 oyla kabul etti. Bir kişinin çekimser kaldığı oylamada, Belediye Meclisi’nde yer alan 9 partiden 8’i önerinin kabul edilmesi, ırkçı ve yabancı düşmanı parti “İsveç Demokratları” ile “Çevre Partisi Yeşiller” mensubu iki Türk kökenli politikacı soykırım anıtı dikilmesine karşı oy kullandı.
 

Halvseger för assyrier i Botkyrka

Under gårdagens fullmäktigemöte i Botkyrka kommun blev beslutet inte riktigt vad assyrierna önskade, men många av de som deltog i manifestationen uttryckte ändå glädje över steget som togs. Cirka 300 assyrier deltog i en manifestation utanför Folkets hus i Hallunda igår inför behandlingen av medborgarförslaget om att uppföra ett minnesmonument för offren av Seyfo. En grupp turkiska motdemonstrater samlades en bit bort för att protestera mot förslaget.
 

Kürtlerin özgürlüğü, Ermeniler ve Süryaniler için adaletin garantisi değildir

Tarihçi Taner Akçam ile KCK Eşbaşkanı Bese Hozat’ın “Milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri” sözüyle başlayan tartışma çerçevesinde Kürt siyaseti ve Ermeni meselesi hakkında konuştuk. Akçam, siyasi geçmişi itibariyle Abdullah Öcalan’ı ve PKK’yı yakından tanıyan gözlemcilerden biri olarak 1970’lerden günümüze Kürt siyasetinde yaşanan değişime de dikkat çekti.
 

Planerna på monument i Botkyrka och Södertälje över folkmordet 1915 på kristina i Turkiet väcker ont blod på den turkiska ambassaden. Kurdo Baksi och Murat Kuseyri kräver ett stopp för den pågående kampanjen mot monumentet.

För snart hundra år sedan, miste 1,5 miljon armenier och assyrier/ syrianer i Turkiet sina liv i ett av de mest omfattande folkmorden i mänsklighetens historia. Fortfarande är det tabubelagt att tala om detta folkmord i Turkiet. Där utpekas än idag assyrier/syrianer och armenier i historielektionerna och i läroböcker som förrädare och kollaboratörer. Modiga röster som tar upp folkmordet på kristna i Turkiet 1915 straffas med fängelse och dagsböter.
 

BEDİRHAN AŞİRETİNİN YAPTIĞI KATLİAMLAR...

Sunni kurt beylerinin genelde türk-osmanlı devletiyle isbirligi yapip baska dini azınlıkların katliamlarına katildiklari ve bunu araliksiz yuzyillar boyu yaptiklari tarihi bir realitedir, resmi kurt tarihi en azindan resmi turk tarihi kadar bu hususta inkarcidir ve turk resmi tarihinin kopyasi ve tekraridir. resmi kurt tarihinin temel kitabi olan Serefname aslinda sunni kurtlerin osmanli devletinin yedeginde “kizilbaslara” yani Dersimlilere saldirilmasindan baska bir sey degildir. Kocgirili Arastirmaci Evin Cicek meseleye bir baske yonden bakmakta ve kurt tarihcilerin her acidan Kurtlerin “babasi”olarak gordukleri Bedirxan Beylerinin Yezidi ve hiristiyanlarin ustunde gelistirdigi katliami goz onune sermekte www.dersim.biz
 

Bülent Arınç açıkladı: Soykırımı inkara devam!

Gelawej / TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bir Soru Önergesini yanıtlamak üzere TBMM'ye gönderdiği cevapta Ermeni soykırımını inkara politikasına devam edileceği bilgisini verdiği ortaya çıktı. MHP Manisa Milletvekili Erkan Aykaç tarafından 14 Ocak 2013 tarihinde Arınç'ın cevaplaması isteğiyle "Ermeni soykırımı iddialarına karşı yapılan çalışmalara ilişkin son durum" hakkında yöneltilen yazılı soru önergesini 14 Şubat'ta cevaplayan Arınç; "Asılsız Ermeni Soykırımı İddialarına" karşı Türk Tarih kurumununun yaptığı bilimsel çalışmalar, yayınladığı eserler hakkında bir döküm sunarken; "Türk Tarih Kurumu 2013 -2017 Stratejik planı doğrultusunda Asılsız Ermeni Soykırımı iddialarıyla ilgili çalışmalarına devam etmektedir." son sözüyle cevabını bitiriyor.
 

”Vi vill sörja – inte hämnas”

NORSBORG En upprättelse som ger assyrier/syrianer möjligheten att läka ett öppet sår eller en provokation som svartmålar turkar och leder till nya ­konflikter? Fehmi Barkarmos förslag att bygga ett minnesmonument i Norsborg över de kristna grupper som fördrevs och mördades 1915 skapar åter­igen debatt i Botkyrka.
 

"Naturligt uppmärksamma folkmordet"

Vänsterpartiets utrikespolitiske talesperson, Hans Linde ger i denna intervju sin syn på Seyfo-frågan och vad som behövs för att nå bortom Riksdagens formella erkännande.
 

Genocide Denial at Center of Mass. Judicial Nomination

BOSTON—Massachusetts Governor Deval Patrick’s nominee for a seat on the Commonwealth’s Superior Court is facing opposition because of his leadership role in the Anti-Defamation League and that organization’s refusal to recognize the Armenian Genocide. The Boston Globe reported Thursday, that Joseph S. Berman’s nomination is being opposed by members of the eight-person elected panel that approves judicial nominations.
 

İsveç'te sözde soykırım anıtı dikilmesi için teklif verildi haberi

İsveç'in başkenti Stockholm'ün en büyük ilçesi Botkyrka'ya sözde Ermeni ve Süryani Soykırımı anıtı dikilmesi için 2 ay önce, belediye meclisine gizlice tasarı sunulduğu ortaya çıktı. Süryani derneklerinin çatı kuruluşu 'Seyfo... Kaynak ve Devami: http://www.haber01.com/dunya/isvecte-sozde-soykirim-aniti-dikilmesi-icin-teklif-verildi-haberi-h645264.html#ixzz2lO8etFpR
 

Yüz yıllık suskunluk kırılıyor

1915 Ermeni soykırımından geriye kalanların nasıl ve hangi şartlarda kaldığı ya da kalabildiği konusu, uzun yıllardır suskunlukla karşılanan meselelerden biriydi. Hrant Dink’in de peşine düştüğü ve yanıtının bizi birbirimize yaklaştıracağını, böylelikle insanların birbirlerine kolay kolay hakaretler ederek aşağılamayacağını düşündüğü bu soru hafta sonu düzenlenecek ‘Müslümanlaş(tırıl)mış Ermeniler Konferansı’nda çeşitli yönleriyle masaya yatırılacak. Hrant Dink Vakfı, Malatya HAYDER ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile yapılacak konferansın düzenleme komitesinden Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşe Gül Altınay’la konferansı, derin suskunluğun nedenlerini ve yol açtığı yaraları konuştuk.
 

Metin Hülagü: Musul ve Kerkük'ü alabiliriz

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü, Abdülhamit tahttan indirilmeden önce Musul-Kerkük gibi petrol olan bölgeleri özel mülkiyeti haline getirdiğini söyledi. Uluslararası hukuka göre bu topraklar işgal edilse bile kişi mülkiyetine dokunulamayacağını belirten Hülagü, “Bu tür mallar geri alınabilir” dedi.
 

Mehmed Uzun ile çok kültürlülük üzerine: Ermeniler, Suryaniler, Yahudiler ve Ezdi Kürtler

Modern Kürt romanının yaratıcılarından, Yazar Mehmed Uzun’u, vefatının 4. yıldönümünde rahmet ve saygı ile anıyoruz. Değerli Uzun ile çeşitli konularda yapmış olduğum söyleşilerinden birisini paylaşmak istiyorum. Bugünlerde çok kültürlülüğün değeri ve olumlu yönleri görülmeden, bu renkli zenginliği değiştirme tavrı içerisinde olanlara ve savaşta ısrar eden düşüncelere anlamlı mesajlar vermesi dileğiyle, Mezopotamyadaki çok kültürlülük üzerinde yapmış olduğum sohbetimizi sunuyorum. Bu, editörlüğünü yaptığım ‘Yayın Dünyası Dergisi’ (Eylül 1997), Kuzey Avrupa temsilciliğinı yürütüğüm ‘Yeni Ülke Gazetesi’nde yayınlanmıştı.
 

1915 Yazıları" Vesilesiyle Yeniden

Taner Akçam bugün belki de Türkiye'nin en ihtilaflı meselelerinden biri olan "Ermeni sorunu" ve bunun etrafında dönen tartışmalarla ilgili resmi Türk tarih tezini ciddi biçimde sorgulayan,tabuları ve kalın duvarlarla örülü setleri zorlayan,bunu yaparken de bilim insanı olduğunu unutmayan,eleştirel bir tarihyazımı perspektifiyle çalışan cesur bir araştırmacı.
 

The Confiscation of Armenian Properties: An Interview with Ümit Kurt

The following interview with Ümit Kurt tackles how the physical annihilation of the Armenians paralleled the confiscation and appropriation of their properties in 1915. By citing the various laws and decrees that orchestrated the confiscation process, Kurt places our understanding of the genocide within a legal context.
 

KÜRTLER ZAMANINDA ERMENİLERİN ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİ BOĞANLARIN SAFINDA YER ALMASALARDI EĞER, “İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ YÜZYILLIK SOYKIRIM SUÇU” GERÇEKLEŞTİRİLEMEZDİ!

M.Ö. 230’lu yıllardan beri yazı dili kullanan Ermenistan Krallığı’nın güneyinde, 361 yılında Muş’un Hatsegats köyünde doğan Mesrop Maştots’un Sasaniler dönemi Ermenistan kralı Vramşabuh ve dini önderi Katolikos Sahak Bartev’in desteğiyle birçok dile vakıf Ermeni ruhbanlardan oluşan bir delegasyonun başına geçerek, Amed, Urfa ve Samsat’ta bulunan zengin kütüphane ve bilim ocaklarına yapılan ziyaret esnasında, Edesia (Urfa)’da 405 yılında yaratılan 36 harfli ilk alfabemizin varoluşundan tam 1608 yıl geçmiş…
 

Kurdish Leaders Apologize for Genocide During Monument Inauguration in Diyarbakir

DIYARBAKIR, Turkey (A.W.)—The Sur Municipality of Diyarbakir held the official inauguration of the Monument of Common Conscience on Sept. 12, with mayor Abdullah Demirbaş apologizing in the name of Kurds for the Armenian and Assyrian genocides.
 

  Litteratur om Seyfo

Info möte

Seyfo


  Copyright © Seyfo Center